Idrott och hälsa
På Liljeholmen går studier och välbefinnande hand i hand. Den vackra miljön och skolans lokaler inbjuder till en aktiv fritid.
Idrottsgrupp
På Liljeholmen finns en arbetsgrupp av deltagare som ansvarar för att uppmuntra och inspirera andra deltagare och personal till fysisk aktivitet. Gruppen planerar och genomför turneringar och andra arrangemang.
Idrottshall
Skolan förfogar över en idrottshall med utrustning för många inomhusidrotter. Hallen kan kostnadsfritt nyttjas av elever och personal. Lek eller träna aktivt – du väljer själv vilken nivå av träning du vill ha.
Övrig utrustning
På Liljeholmen finns möjlighet till lån av olika fritidsutrustning. Utöver det som finns i idrottshallen finns det även möjlighet att låna cykel, roddbåt, pimpelspö, boule, utomhusschack mm.